Pågående utveckling

Uppgradering av Legitimeringstjänst IdP för medarbetare

Inera uppgraderar Legitimeringstjänst IdP för medarbetare i syfte att säkerställa fortsatt god förvaltningsbarhet. Uppgraderingen medför också nya möjligheter för organisationer som själva vill anpassa SSO-grupper och grafiska teman. Uppgraderingen planeras för driftsättning i mars 2026 och innan dess behöver organisationer som använder IdP:n ansluta och testa med start i december 2025.

Den uppgradering som driftsätts i mars 2026 kommer att medföra ett flertal förbättringar, som bland annat:

  • Tekniska förbättringar för att säkerställa god förvaltningsbarhet – bland annat gemensam kodbas för samtliga Ineras IdP-lösningar och stöd för mTLS.
  • Stöd för SSO-gruppering – möjlighet för kunder att avgränsa SSO till utvalda digitala tjänster. SSO står för single sign-on, som innebär att en användare bara behöver logga in en gång för att få tillgång till flera olika system eller digitala tjänster.
  • Stöd för hantering av grafiskt tema – möjlighet för kunder att själva administrera utseendet på gränssnittet som visas för användare vid inloggning. Möjlighet att ha olika teman i olika system och digitala tjänster.
  • Stöd för förenklad utgivning av SITHS eID – detta är en förutsättning för utveckling som sker i projektet Förenklad utgivning av SITHS eID.

Det här behöver anslutna organisationer göra

Den nya versionen kommer att sättas upp i en ny driftmiljö. Det innebär att kunder med system som är anslutna till Legitimeringstjänst IdP för medarbetare behöver ansluta dem till den nya driftmiljön. Anslutning och test behöver ske med start i december 2025.

Nyheter

Prenumerera på nyhetsbrevet Autentisering och elektronisk underskrift för att få nyheter om uppgraderingen av Legitimeringstjänst IdP för medarbetare.

Aktuella artiklar

Legitimeringstjänst IdP för medarbetare

Legitimeringstjänst IdP för medarbetare används när personal loggar in i system och digitala tjänster med SITHS eID. IdP:n verifierar användarens identitet och förser systemen med behörighetsgrundande information om användaren. IdP:n möter lagkrav på stark autentisering för delning av journaluppgifter mellan vårdgivare. Sedan i september 2025 finns även ett nytt erbjudande som uppfyller lagkraven för åtkomst till Nationella läkemedelslistan.

Till toppen av sidan