Aktuellt

Nytt regelverk kopplat till identitet och åtkomst för robotar, RPA

Ett nationellt regelverk för vilka krav som ställs vid användning av Robotic Process Automation (RPA) som ska identifieras med hjälp av Identifieringstjänst SITHS har nu tagits fram och publicerats. Regelverket motsvarar tillitsramverken som redan finns för SITHS och HSA.

Regelverket har tagits fram av Inera i samverkan med representanter från flera regioner. En första version togs fram 2024 och skickades till Ineras programråd för granskning. Ett stort antal remissvar kom in, och utifrån dessa togs en ny version fram under 2025. Arbetet drevs av SITHS PA, som också kommer att förvaltar regelverket.

Regelverket är ett nödvändigt underlag för den kommande utvecklingen av SITHS och HSA för att möjliggöra utgivning av digital identitet till RPA. Men det kan också användas av intresserade organisationer för att börja planera hur Identifieringstjänst SITHS kan användas för RPA.

Under hösten 2025 tas en avsiktsförklaring fram som beräknas kunna skickas ut till alla regioner i början 2026. Avsiktsförklaringen avser finansiering för implementation och förvaltning av lösningen för identitet och åtkomst för RPA.

Ta del av regelverket bland de styrande dokumenten för SITHS:

Aktuella artiklar

Identifieringstjänst SITHS

SITHS är en elektronisk identitetshandling som används för säker identifiering av både personer och system inom regioner, kommuner, privata vårdgivare och statliga myndigheter. SITHS används till exempel vid inloggning i tjänster, för elektronisk signering och för säker kommunikation mellan system.

Nyheter SITHS

Vill du få nyheter om Identifieringstjänst SITHS som e-post?

Till toppen av sidan