Förvaltningsgrupper

Förvaltningsgruppen deltar i arbetet med att ta fram och följa upp förvaltningsplaner för ett eller flera förvaltningsobjekt. Gruppen ska ta ställning i vägvalsfrågor och se till att synergier tas tillvara. En förvaltningsgrupp består av 6-10 medlemmar med sakkunskap och erfarenhet inom området. Förvaltningsgruppen ska samverka med berörda projektstyrgrupper.

1177 Vårdguiden på webben

  • Per Birkerud, Landstinget i Kalmar län – ordförande
  • Linda Henriksson, Region Jämtland Härjedalen
  • Ulrika Johansson, Västra Götalandsregionen
  • Helena Pellnor, Region Jönköpings län
  • Jens Qvarngård, Region Örebro
  • Ulrika Leijon Åhlander, Norrbottens läns landsting

Adjungerade

  • Pernilla Hjort, Stockholms läns landsting

1177 Vårdguidens e-tjänster

  • Fredrik Sargren, Region Jönköpings län – ordförande
  • Margareta Davegård, Region Skåne
  • Torbjörn Grönlund, Landstinget Västernorrland
  • Ulrika Johansson, Region Östergötland
  • Charlotte Tavelin, Region Halland
  • Amra Kadic, Västra Götalandsregionen
  • Victoria Knudsen, Landstinget Västmanland
  • Karin Wikgren, Västerbottens läns landsting
  • Magdalena Hellerstedt, Region Kronoberg 
  • Liselott Larsson, Landstinget i Värmland

Adjungerade

  • Katja Öster, Stockholms läns landsting

1177 Vårdguiden på telefon

  • Monica Larsson, Region Skåne – ordförande
  • Monika Bondesson, Västra Götalandsregionen
  • Fanny Franzén Petersson, Region Halland
  • Eva Renstorp, Landstinget Västernorrland
  • Anders Swenson, Region Örebro län

Adjungerade

  • Petter Björklund, Inera
  • Nina Ingren, Inera
  • Anne-Lie Krook, Stockholms läns landsting
  • Elisabeth Kvilén Eriksson, Stockholms läns landsting

Eira

  • Ulrica Elfgren, Landstinget i Värmland – ordförande
  • Henri Aromaa, Landstinget Västmanland
  • Marie Folkesson Jonsson, Region Kronoberg
  • Tomas Kindenberg, Stockholms läns landsting
  • Patrik Sandberg, Landstinget Dalarna
  • Kristina Smedeby, Landstinget Sörmland
  • Anneli Mindemo, Inera AB
  • Harriet Fredin, Inera AB – sekreterare

Elektronisk remiss

  • Regina Rodau, Stockholms läns landsting - ordförande
  • Maria Wijk, Capio St:Göran, Cosmic kundgrupp
  • Torbjörn Johansson, Västra Götalandsregionen, VITS kundgrupp (Melior)
  • Ulf Gingby, Landstinget Dalarna, Take care kundgrupp
  • Anette Menzinsky, Norrbottens läns landsting, VAS Kundgrupp 
  • Mikael Johansson, Inera
  • Erica Määttä Lindblad, Inera

Hitta och jämför vård

  • Monica Bravell, Region Östergötland – ordförande
  • Ingela Andersson, Region Skåne
  • Harald Grönqvist, Sveriges Kommuner och Landsting
  • Christina Hermans, Uppsala läns landsting
  • Marte Hjulstad, Landstinget i Västernorrland
  • Karoline Koinberg, Region Halland
  • Mona Lindqvist, Region Kronoberg
  • Katarina Waldenborg, Region Örebro

Adjungerade

  • Gustaf Rosander, Stockholms läns landsting

Hjälpmedelstjänsten

  • Anne Christine Ahl, Landstinget Västmanland – ordförande
  • Mattias Arvidsson, Getinge Group
  • Jan Malmborg, Västra götalandsregionen
  • Elizabeth Knudsen, Stockholms läns landsting
  • Victoria Kraft af Forselles, Region Örebro län
  • Malin Lundh, Invacare AB
  • Sophie Pettersson, Kvistberga group AB
  • Mats Renard, Kommunförbundet Skåne
  • Lovisa von Goës, Region Jönköpings län

Adjungerad

  • Linda Benedicto, Inera

Katalogtjänst HSA

  • Johan Zenk, Region Östergötland – ordförande
  • Wladimir Bislawski, Stockholms läns landsting
  • Anders Dahl, Region Örebro län
  • Rune Gunnarsson, Region Skåne
  • Kamran Khazravi, Stockholms läns landsting
  • Lennart Linjamaa, Region Jämtland Härjedalen
  • Tomas Gustafsson Nielsen, Västra Götalandsregionen
  • Anna Lettse, Inera
  • Henrika Littorin, Inera
  • Ulrika Nilsson, Inera

Infektionsverktyget

  • Irene Johansson, Västra Götalandsregionen - ordförande
  • Olov Aspevall, Folkhälsomyndigheten
  • Per-Åke Jarnheimer, Landstinget i Kalmar län
  • Ingemar Qvarfordt, Västra Götalandsregionen
  • Sofia Sundkvist, Inera
  • Ann Tammelin, Stockholms läns landsting

Adjungerade:

  • Agneta Andersson, Sveriges kommuner och landsting (SKL)

Journalen

  • Inga Jonzon Eriksson, Region Jönköpings län - ordförande
  • Susanne Andersson, Norrbottens läns landsting
  • Birgitta Hjerpe, Landstinget i Värmland
  • Ingrid Johansson, Region Skåne
  • Jenny Juremalm, Inera
  • Christoffer Käck, Kalmar läns landsting

Läkemedel

  • Peo Hermansson, Region Gävleborg
  • Mats Hytter, Region Kronoberg
  • Celina Sving, Region Uppsala
  • Caroline Wiklund, Region Jönköping län

Adjungerade

  • Jonas Dahl, Inera
  • Birgit Eiermann, Inera
  • Norma Jansson, Inera

Nationell patientöversikt

  • Kerstin Adolfsson, Region Jönköpings län - ordförande
  • Monica Burman, Landstinget Blekinge
  • Birgitta Hjerpe, Landstinget i Värmland

Adjungerande

  • Camilla Jönsson, Blekinges kommuner
  • Christina Färnlöf, Hallands kommuner
  • Louise Lundholm, Skellefteå
  • Otti Andersson, Kommunförbundet Skåne
  • Carina Hellström, Kommunerna i Region Jönköpings län

NITHA - Stöd för händelseanalys

  • Thomas Brezicka, Västra Götalandsregionen – ordförande
  • Thomas Bohlin, Landstinget i Västernorrland
  • Åsa Hessel, Landstinget i Sörmland
  • Anneli Juhlin, Region Skåne
  • Anna Lundin, Stockholms läns landsting
  • Urban Nylén, Stockholms läns landsting
  • Ann Sofie Sommer, Region Östergötland

Adjungerande:

  • Maria Unbeck, Stockholms läns landsting
  • Gunilla Karlsson, Region Kronoberg
  • Fredrik Schöllin, Region Östergötland

Identifieringstjänst SITHS

  • Johan Zenk, Region Östergötland – ordförande
  • Fredrik Rasmusson, Västra Götalandsregionen – ordförande
  • Kerstin Arvedson, Inera
  • Wladimir Bislawski, Stockholms läns landsting
  • Susanne Danielsson, Landstinget i Kalmar län
  • Jan Halldin, Landstinget i Blekinge
  • Kerstin Hörstedt, Region Skåne
  • Lena Lander Johansson, Region Jönköpings län
  • Anders Karakatsanis, Västerbottens läns landsting
  • Linn Wallér. Göteborgsregionens kommunalförbund

Sjunet

  • Magnus Hansson, Region Östergötland – ordförande
  • Johannes Adolfsson, Borås stad
  • Mats Arbman, Akademiska sjukhuset
  • Christian Bohlin, Västra Götalandsregionen
  • Lars Johnson, Region Skåne
  • Göthe Lindahl, Västerbottens läns landsting
  • Tor Lindberg, Västerbottens läns landsting
  • Klas Lovén, Norrbottens läns landsting
  • Lars Öberg, Inera

Stöd och behandling

  • Anette Aronsson, Landstinget i Kalmar län – ordförande
  • Mats Bäckarslöf, Landstinget Sörmland
  • Ulla Forsbeck Olsson, Stockholms läns landsting
  • Marcus Persson, Mälardalens högskola
  • Mats Rundkvist, Västerås stad
  • Annelie Uusitalo, Region Jönköpings län
  • Ulla-Carin Wiklund, Stockholms läns landsting
  • Jennie Österberg, Region Gävleborg

Svenska biobanksregistret

  • Sonja Eaker, Landstinget i Uppsala län – ordförande
  • Gunilla Davour, Region Östergötland
  • Karin Gustafsson, Stockholms läns landsting
  • Ulrika Hermansson, Västra Götalands regionen
  • Enayat Mavadati, Landstinget i Uppsala län
  • Maria Svensson, Region Örebro
  • Marie Sverud, Region Skåne
  • Johanna Åkerlund, Västerbottens läns landsting

Adjungerad:

  • Carina Lugn, Inera

Sveac

  • Carolina Jansson, Västra Götalandsregionen – ordförande
  • Agneta Andersson, Sveriges kommuner och landsting
  • Kerstin Carlsson, Sävsjö kommun
  • Leif Ekholm, Region Örebro
  • Anita Ekner, Folkhälsomyndigheten
  • Ingela Hall, Landstinget Jönköping
  • Giselle Hedberg, Stockholms Stad
  • Topi Laajoki, Läkemedelsverket
  • Marie Arnesson Lundberg, Landstinget Dalarna
  • Rikard Lövström, Läkarförbundet
  • Signar Mäktialo, Region Gävleborg
  • Monica Rosén, Inera

Säkerhetstjänster

  • Göran Karlström, Landstinget i Värmland – ordförande
  • Lars-Erik Hillberg, Stockholms läns landsting
  • David Lindahl, Landstinget i Kalmar Län
  • Moa Malviker Wellermark, Region Östergötland
  • Niklas Aapola, Region Östergötland
  • Christer Allskog, Inera
  • Lennart Eriksson, Inera

Tjänsteplattformen

  • Urban Jarl, Stockholms läns landsting – Ordförande
  • Andreas Bengtsson, Västra Götalandsregionen
  • Joakim Berg, Västra Götalandsregionen
  • Jan Dahlin, Västerbottens läns landsting
  • Lars-Åke Hallberg, Västra Götalandsregionen
  • David Lindahl, Landstinget i Kalmar län
  • Marie-Louise Andersson , Stockholms läns landsting
  • Antonios Papamoshos, Region Skåne
  • Sanja Romic, Region Östergötland
  • Anders Wiggur, Region Östergötland
  • Niklas Gunnarsson, Landstinget i Dalarna
  • Tomas Frohm, Landstinget i Värmland
  • Stefan Skoog, Inera

UMO

  • Eva Wendt, Region Halland – ordförande
  • Sara André, Barnens rätt i samhället
  • Johnny Lindqvist, Myndigheten
    för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
  • Catharina Lundgren, Föreningen för Sveriges Ungdomsmottagningar
  • Rebecka Moding, Region Kronoberg
  • Love Nordenmark, Sveriges kommuner och landsting
  • Anna Chu Chu Schindele, Folkhälsomyndigheten

Video- och distansmöte

  • Andreas Sundkvist, Stockholms läns landsting – ordförande
  • Ulf Fagrell, Landstinget Sörmland
  • Maziar Gharaei, Landstinget i Västmanland
  • Ronny Lomm, Uppsala läns landsting
  • Mats Palm, Region Skåne
  • Ulrica Röckner Granath, Östhammars kommun
  • Leif Ytterström, Västra Götalandsregionen

Adjungerade

  • Thord Arbin, Inera