Aktuellt

Easy kommer att vara otillgängligt från 29 mars till och med 5 april

Onsdagen den 29 mars kommer vi att påbörja flytt av Easy till en ny driftsmiljö. Det innebär att tjänsten kommer att vara otillgänglig från den 29 mars till och med den 5 april.

Handläggningstiden för att hantera ändringar av ansvarig utgivare, säkerhetsansvarig eller andra förändringar inom ert utgivningsområde kommer därför att vara något längre än normalt.

Anmälan för att ändra SITHS kontaktuppgifter kommer givetvis att vara tillgänglig under denna tid och vi kommer att hantera dessa ärenden så snart flytten av Easy är genomförd.

Aktuella artiklar

Identifieringstjänst SITHS

SITHS är en elektronisk identitetshandling som används för säker identifiering av både personer och system inom regioner, kommuner, privata vårdgivare och statliga myndigheter. SITHS används till exempel vid inloggning i tjänster, för elektronisk signering och för säker kommunikation mellan system.

Nyheter SITHS

Vill du få nyheter om Identifieringstjänst SITHS som e-post?

Till toppen av sidan