Till navigering
Vi bidrar till att vård och omsorg blir mer
tillgänglig, effektiv och säker.
Inera

Sjunet

Ny DNS-funktion i Sjunet beräknas vara i drift i december

[2010-09-28]

Arbetet med att ta fram en ny robust *DNS-funktion i Sjunet fortlöper enligt plan och beräknas vara i drift under december månad. En egen DNS bidrar ytterligare till att förbättra robustheten inom Sjunet. En särskild förbättring blir det för de organisationer som i dag inte har någon DNS-funktion på Sjunet, utan använder sig av en DNS via Internet.


* DNS, Domain Name System eller domännamnssystemet, är ett system för att förenkla adressering av datorer på IP-nätverk som till exempel Internet. Istället för att behöva skriva in IP-nummer-adressen till en webbsida, översätter DNS-funktionen IP-numret till en www-adress och tvärtom.

Fler nyheter om Sjunet

Påminnelse: Inbjudan Sjunets Teknikträff 16 maj

Träffarna är ett bra tillfälle för ansvariga och andra intresserade att utbyta erfarenheter och för att diskutera tekniska frågor som rör Sjunet. Anmäl dig så snart som möjligt.
2012-05-04

Lägesrapport ny DNS på Sjunet

Vi har nu påbörjat arbetet med att flytta in alla subzoner för Sjunet.org till den nya centrala DNS-lösningen.
2012-02-16

Vill du beställa IPv6-adresser?

Om din organisation vill bli prioriterad inom IPv6 utrullningen, ska du anmäla detta här. Leveranstiden beräknas ligga runt tre månader.
2012-02-16

Nu går vi igenom fjolårets granskningar av Sjunets regelverk

Granskningarna är ett viktigt och väl behövt arbete för att säkra tilliten till Nationell e-Hälsa.
2012-01-13

Nu kan du diskutera Sjunet Online

Via vårt egna forum för bara Sjunet-anslutna, kan du följa debatter och göra egna inlägg när du vill och har tid.
2011-12-12
    © Inera AB    |    Organisationsnummer: 556559-4230    |    Box 17703    |    118 93 Stockholm    |    Besöksadress: Östgötagatan 12 
Telefon: 08 452 71 60